poniedziałek, 23 lutego 2015

Patriarcha Bartłomiej na Wielki Post: pogódźmy się z sumieniem

W najbliższy poniedziałek 23 lutego Wielki Post zaczynają też Kościoły prawosławne. W związku z tym do „przemiany serca” i „pojednania się z własnym sumieniem” zachęca prawosławnych całego świata patriarcha Konstantynopola. W specjalnym przesłaniu stawia on w centrum kwestię świętości, podkreślając, że wielkanocne obchody powinny być „smakowane wraz ze wszystkimi świętymi”.

Bartłomiej I zaznacza, że owa świętość to osiągnięcie tego podobieństwa do Boga, z którym stworzył On na początku człowieka. Jest to możliwe dzięki nawróceniu wobec Boga i ludzi, wyznaniu własnej niedoskonałości i słabości oraz przemianie życia. Tu patriarcha dostrzega ważną rolę sumienia, czyli wewnętrznego głosu upominającego nas, gdy błądzimy. Tylko godząc się z głosem sumienia możemy „żyć jak ludzie, we wzajemnym szacunku i miłości, z dala od straszliwych zbrodni, których jesteśmy dzisiaj świadkami na świecie” – pisze patriarcha Bartłomiej na rozpoczęcie Wielkiego Postu.

tc/ rv


http://pl.radiovaticana.va/news/2015/02/21/patriarcha_bart%C5%82omiej_na_wielki_post/1124928

Brak komentarzy:

Publikowanie komentarza

Andrzej Kerner - „Bóg urodził się na Wschodzie”

„Bóg urodził się na Wschodzie”  to zbiór reportaży, artykułów i rozmów na temat chrześcijańskiego Wschodu i Azji Środkowej. Andrzej Kerner...